Korony

Korona jest pracą protetyczną osadzoną na własnym zębie, wkładzie koronowo-korzeniowym lub implancie.

Wiernie odtwarza kształt zęba zniszczonego przez próchnicę, leczonego kanałowo lub złamanego. Umożliwia korektę koloru i kształtu zęba oraz jego usytuowanie w łuku zębowym. Korona nie tylko naśladuje własny ząb ale stanowi też tarczę ochronną zęba odporną na działanie bakterii powodujących próchnicę.


Korona protetyczna niczym czapka, pokrywa i chroni jeden ząb.

By wykonać koronę, tkanki zęba są zdejmowane wokół całego jego obwodu, pozostawiając kikut zęba, na którego nałożona będzie korona. Wykonuje się to w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny.

Następnie pobierany jest wycisk kikuta, z którego odlewany jest model, na podstawie którego w laboratorium wykonywana jest korona.

W czasie potrzebnym, aby korona została wykonana w laboratorium, pacjent użytkuje tymczasowe uzupełnienie protetyczne wykonane w gabinecie.

Na zakończenie gotowa korona jest ostatecznie dopasowywana i mocowana na kikucie za pomocą odpowiedniego cementu.

 Przygotowany ząb do pobrania wycisku

Zacementowana koronaMateriały konstrukcyjne

- zewnętrznej (estetycznej) wykonanej z porcelany
- wewnętrznej ( konstrukcyjnej) którą stanowi jeden z poniżej wymienionych materiałów.

Metal: Jest najtańszym i najpowszechniej stosowanym materiałem konstrukcyjnym. Mimo szarego koloru jest niewidoczny pod koroną. Ale metal nie przepuszcza światła, więc koron na metalu nie polecamy do zębów strefy estetycznej, gdzie mogą dawać siną poświatę.

Złoto: Jest w pełni bezpieczne dla pacjenta. Ma właściwości bakteriobójcze, co sprawia, że jest niesprzyjające dla rozwoju bakterii. Złoto jest materiałem pozwalającym na większą dokładność wykonania, a tym samym szczelność przylegania do zęba. Powyższe zalety mają duży wpływ na dłuższą trwałość pracy oraz zdrowie przyzębia. Korony na złocie rekomendujemy na zęby boczne, szczególnie mocno zniszczone, sięgające głęboko pod dziąsło – złoto jest przyjazne dla przylegającego dziąsła.

Cerkon: Jest najnowocześniejszym materiałem zapewniającym uzyskanie największej dokładności i szczelności. Jest materiałem biozgodnym, w pełni bezpiecznym, niepowodującym uczuleń. Cyrkon jest jedyną konstrukcją, która jest biała i przepuszcza światło, co sprawia, że nałożona na nią porcelana odbija światło jak we własnych zębach. Umożliwia to najwierniejsze odzwierciedlenie naturalności zęba.
Korona porcelanowa na konstrukcji metalowej