Zabiegi na wędzidełkach

Wędzidełka są to fałdy błony śluzowej łączącej wewnętrzną powierzchnię wargi górnej lub dolnej z dziąsłem (wędzidełko wargi górnej i dolnej) lub dno jamy ustnej z językiem (wędzidełko języka).

Zbyt krótkie, grube lub nieprawidłowo przyczepione mogą być przyczyną min. zaburzeń ssania oraz połykania, utrudnionej wymowy, seplenienia, diastemy (szpary między jedynkami),recesji dziąsłowych (obniżenie dziąsła), trudności w protezowaniu oraz zaburzają estetykę uzębienia.
Korekta powyższych nieprawidłowości to przedmiot zabiegów na wędzidełkach: frenulektomii i frenulotomii. Oba zabiegi są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym dlatego są całkowicie bezbolesne.

Frenulektomia to prosty, zabieg chirurgiczny podcięcia zbyt krótkiego wędzidełka zmniejszającego ruchomość języka czy warg.
Frenulotomia natomiast polega na wycięciu zbyt grubego i nieprawidłowo położonego wędzidełka, najczęściej wargi górnej, oraz przemieszczeniu go i wszyciu w odpowiednim miejscu.

Wędzidełko po zabiegu goi się zwykle bez problemów o ile stosuje się odpowiednie metody pielęgnacji i dba o ogólną higienę w jamie ustnej.